Vyberte stránku

Pánske naušnice a šperky pro muže

Klikněte ZDE pro aktuální produkty pro muže

aktuálně máme náramky

 

 

 

 

 

 

—————————————————————————————————————————-

 

Pohled do historie

Mají muži nosit šperky a náušnice?  Není to zženštělé?

 

Muži nosí šperky a náušnice již od starověku v podobě různých zdobených šperků probodnutých kůží (piercingů), ale posledních několik desetiletí vytvořilo ve společnosti mylnou představu, že když muž nosí náušnici tak je gay.

Tak jako většina předsudků je samozřejmě i toto vnímání mylné.  Né snad, že by gay nemohl nosit náušnice, ale takováto rovnice prostě neplatí.

Každý muž má právo cítit se dobře a dát svému tělu ozdobu. Odlišit se od většiny něčím krásným, čímž šperky nepochybně jsou.

Piercing uší byl na mužském těle zaznamenán již v dávné historii. Dokonce máme starší záznamy ozdob uší u mužů než u žen.

V roce 1991 našli turisté na rozhraní rakouských a italských alp šokující objev. Mumifikované tělo muže v zachovalém stavu díky ledovci.  Později se ukázalo, že tělo je staré 5300 let. Tento objev nám vydal mnoho informací. Mimo jiné byly jeho uši nejenom propíchnuty, ale zároveň v nich nosil masivní ozdobu v průměru 8-10 mm. Něco podobného můžeme vidět i nyní v různých kulturách a v dnešní narůstající éře ozdob těla.

Historie

Tradice ozdoby náušnicemi sahá daleko k našim indiánským předkům, pradávným primitivním kmenům. Náušnice a piercingy byly používány k úpravě těla při různých náboženských, kulturních a iniciačních rituálech.

Pro mnohé z těchto primitivních indiánských kmenů je modifikace těla symbolem věku, postavení, bohatství a postavení v rámci kmene, které se stále používá i dnes.

Ale zpět k současnosti. Existují záznamy, že kolem roku 1920 námořníci nosili náušnice ve spojitosti s pověrčivostí, což se stalo v té době populární. Námořníci věřili, že pokud by někdo objevil jejich utonulé tělo, byl by jim spíše ochoten výměnou za cenný šperk zajistit pohřeb. Ale náušnice na uchu námořníka také mohla připomínat událost obeplutí světa, nebo přežití stroskotání lodi.

V moderní době začalo mužské nošení náušnic jako forma protestu či revolty. Mezi lety 1960 a v 70. letech nejprve mezi hippies a homosexuály.  To co bývalo dříve taboo se začalo objevovat i u celebrit. Zprvu u punkrockových kapel, později i u vrcholových sportovců. Zde sekce briliantové náušnice.

Zákon

Nošení náušnic muži, mělo dokonce za následek žaloby na základě pohlavní diskriminace v několika státech.  Zajímavý případ se stal v prosinci roku 2003, kdy se muž jménem Michael Pečenka soudil s firmou Farway Stores ve státě Iowa, USA za to, že byl vyhozen z práce na základě nošení náušnice. Vnitřní směrnice firmy mužům nošení náušnic zakazovaly. Nejvyšší soud však žalobu zamítl s tím, že se o diskriminaci na základě pohlaví v pravém slova smyslu nejedná, protože tato směrnice nemá významný vliv na zaměstnance. Zatímco některé firmy se již snaží nerozlišovat ve svých směrnicích detailní oblečení a doplňky mužů a žen. U jiných firem může stále být nošení náušnic mužům doslovně zakázáno.

 

Druhy a typy

První mužské náušnice byly z vyřezávaného dřeva, kamene či slonové kosti. Primitivní indiánské kmeny často nosili náušnice, které se podobaly velkým háčkům nebo tyčinkám s ostrým hrotem.

První mužské námořnické náušnice se podobaly kruhům nebo knoflíkům vyrobeným ze stříbra nebo ryzího zlata.

V dnešní době muži nosí celou řadu náušnic od klasických kroužků, čtverečků, pecek ze zlata či stříbra, po alternativní formy, které v uchu vytvoří vyplněnou dírku nebo vsazený kroužek skrz který je vidět. Moderní piercingové metody mají nekonečné možnosti, stále je ale často vnímáme jako kontroverzní. Co je pro jednoho ozdobou a součástí životního stylu, je pro jiné urážkou těla, sebepoškozováním a snahou na sebe za každou cenu upoutat pozornost.

Nepochopení,  taboo a předsudky

Jak v pozdních 60tých letech generace hippies a homosexuálové začali používat náušnici jako formu upozornění a protestu, brzy tento trend dostal nálepku homosexuality, jako něčeho čemu společnost nerozumí, je to tedy odlišné a špatné.

Mezi nejen americkou veřejností se začalo říkat že „levá je ta správná a pravá je špatná“, čímž bylo míněno že homosexuálové nosí náušnici v pravém uchu. Poté vznikly nekonečné veřejné debaty a dotazy, které že ucho vlastně homosexuála označuje a tyto dohady můžete najít do dnes.

Další názory tvrdily, že pravá je ta „pravá“a levá je špatná.

Zatímco některé minority mohly náušnice používat jako upozornění na svojí sexuální orientaci, není pravdou, že by to byl trend většinový. Původním smyslem tedy bylo zaujmout a upozornit a tento smysl stále zůstává jen se změnou obsahu.

Například v poslední době jste mohli zaregistrovat kampaň proti rakovině prostaty Movember, kdy muži šířili povědomí o této chorobě tím, že si měsíc neholili knír.

K této akci se také přidali i čěští muží – celebrity.

 

Vnímání

Zatímco mužské náušnice používáme po staletí, nestávaly se součástí hlavního proudu mainstreamu až do 80 až 90 let.

V roce 1982 Lou Gossett Jr. Měl na sobě diamantovou náušnici při udílení filmových cen Oskarů za film Důstojník a džentlmen. Od té doby mnoho mužů – světových celebrit nosí na veřejnosti pánské náušnice.

Vzpomenete si na nějakou českou osobnost či mužskou celebritu?

Popularita mužského zdobení ucha bude stále růst s tím, jak veřejnost vnímá muže a náušnici jako přijatelnou formu projevu či zkrášlení při jak běžných tak formálních příležitostech.

S pokrokem bezpečných metod úpravy těla společně se zvýšenou popularitou a vzrůstající veřejnou tolerancí společnosti, revoluce ve zkrášlování mužů začala.

S největší pravděpodobností tento vývoj neskončí jen u malé nepatrné ušní dírky.